שלטון מקומי
ועדות איכות הסביבה
ניוזלטר לועדות איכות הסביבה
כנסים ואירועים
מידע מקצועי
תמונות ועדות איכות סביבה
מצביעים על מה שחשוב

ועדות איכות הסביבה

פרויקט "דמוקרטיה וסביבה בשלטון המקומי":
 
רקע:
 
השלטון המקומי בישראל, כמו במדינות רבות אחרות, מוביל את העשייה הסביבתית במגוון תחומים – בהתייעלות וחסכון במשאבים, בהפחתת פליטות גזי חממה, בהפרדת פסולת ובחינוך סביבתי.
ועדת איכות הסביבה של המועצה היא פלטפורמה חשובה לקידום העשייה הסביבתית בעיר. הרכבה המיוחד של הועדה, הכוללת חברי מועצה, עובד עירייה, נציגי ציבור ומשקיפים מטעם ארגוני הסביבה והמשרד להגנת הסביבה, מאפשר לכל הגורמים לפעול במשותף לקידום קיימות מקומית.
אנו מאמינים, כי ועדה פעילה יכולה לקדם לעודד את העיסוק בנושאים סביבתיים ברשות המקומית, לחזק את הקשר בין הנבחרים לציבור, ולסייע בחיזוק המבנה הדמוקרטי של השלטון המקומי בישראל. לפיכך, פועלים ארגון חיים וסביבה וקרן קונרד אדנאואר לחיזוק ועידוד פעילותן של ועדות איכות הסביבה המקומיות.
 
ועדות איכות הסביבה
 
בחודש פברואר 2005 התקבל בכנסת חוק המהווה שינוי לפקודת העיריות"חוק לתיקון פקודת העיריות (מס' 98), התשס"ה- 2005". לפי חוק זה, כל רשות מקומית מחויבת להקים ועדה לאיכות הסביבה בתחומה "שתפקידה ליזום ולתכנן פעילות בתחומים הנוגעים לשמירה על איכות הסביבה ולהבטחת פיתוח ושימוש בני-קיימא של הסביבה…". בהתאם לנוסח החוק, הרכב הועדה יהיה ארבעה חברי מועצה, נציג השר לאיכות הסביבה וכן שני נציגי ציבור של ארגוני סביבה מקומיים. החוק אף מגדיר שלדיוני הועדה יוזמן דרך קבע נציג ארגון ארצי שעניינו בשמירה על הסביבה (ארגון הגג של ארגוני הסביבה).
 
הפרויקט
הפרויקט מיועד לתמיכה ועידוד פעילותן של ועדות איכות הסביבה המקומיות. אנו מאמינים כי ועדה פעילה יכולה לקדם לעודד את העיסוק בנושאים סביבתיים ברשות המקומית, לחזק את הקשר בין הנבחרים לציבור, ולסייע בשיקום המבנה הדמוקרטי של השלטון המקומי בישראל.

השילוב המיוחד בין הרכב הועדה, הכולל חברי מועצה נבחרים, עובד מקצועי בכיר ברשות, נציגי ציבור ומשקיפים, העניין הציבורי הגובר בנושאים סביבתיים, והסביבה התומכת של ארגוני הסביבה והמשרד להגנת הסביבה, מאפשרים לועדות איכות הסביבה להפוך לכתובת מרכזית לעשייה דמוקרטית מקומית וכמודל לשותפות בין הרשות ונבחרי הציבור לבין התושבים, לקידום מדיניות ועשייה סביבתית בישוב.

פעילותנו ממוקדת בהעצמה והעשרה של חברי הועדות, הפצת ידע, מתן כלים, רישות בין החברים בועדות שונות ברחבי הארץ, וביצירת קשרים עם ארגוני הסביבה. לשם כך, אנו מקיימים כנסים ברחבי הארץ, העוסקים במגוון נושאים, ומפעילים פורום אינטרנטי ייעודי לחברי ועדות איכות הסביבה. הכנסים מוצעים לחברי ועדות איכות סביבה וחברי מועצות, ללא דמי השתתפות.
פורום דיון אינטרנטי לחברי ועדות איכות סביבה:
במסגרת הפרויקט אנו מפעילים פורום אינטרנטי פעיל. הפורום מיועד לחברי מועצות וחברי ועדות איכות סביבה בשלטון המקומי העוסקים בעשייה סביבתית מקומית. בפורום ניתן להתייעץ, להחליף דעות ולשמוע על אירועים וכנסים.
לחצו כאן לכניסה והרשמה לפורום.
 
מדי חודשיים מתפרסם ניוזלטר מקצועי המיועד לחברי ועדות איכות סביבה וחברי מועצות עיר, המרכז מידע בנושא קיימות מקומית, וכולל הצעות שימושיות לקידום סביבה במרחב המקומי.
 
 
 
 
 
כנס "ערים חסונות" בבון
 
 
הפורום העולמי בנושא בניית חוסן ואדפטציה בערים התכנס זו השנה השלישית בחודש מאי בעיר בון שבגרמניה. בכל שנה, אירוע זה מפגיש מאות משתתפים מרחבי העולם, המעונינים ללמוד ביחד כיצד להתאים את הערים שלנו להשפעות השליליות של משבר האקלים ולמתן את הנזקים הפוטנציאליים של תהליכים אלה על הקהילה, באמצעות הטמעת תפיסות ואמצעים לבניית חוסן ברמה המקומית.
הכנס אורגן על-ידי ארגון ICLEI , ארגון של 1,222 ערים מכ 72- מדינות הפועלות למען קיימות מקומית. הארגון הוקם בשנת 1992 כ"מועצה הבינלאומית לקידום יוזמות סביבתיות מקומיות". הארגון מספק ייעוץ, הכשרה וידע לרשויות מקומיות במגוון תחומים במטרה לקדם פיתוח בר-קיימא ברשויות המקומיות. הכנס אורגן בתמיכתה של עיריית בון, הנחשבת לאחת הערים המובילות בעולם בתחום הטמעת והובלת קיימות מקומית.
בשנה שעברה, הצגנו בכנס את "מדד רשויות מקיימות", שפותח במשותף על-ידי חיים וסביבה והמרכז לקיימות מקומית במרכז  השל לקיימות, שבוחן את המדיניות הסביבתית ברשויות מקומיות בישראל. 
 
לחצו כאן לקריאת את סיכום הכנס:
 
מדד רשויות מקיימות
 
בשנים האחרונות, עושות רשויות מקומיות בישראל צעדים משמעותיים לקידום הקיימות המקומית, מפרויקט גינות קהילתיות בירושלים, דרך שיקום מדרון יפו בתל אביב ובנייה ירוקה בכפר סבא יחד עם התייעלות אנרגטית באשדוד וחינוך סביבתי בדימונה.
המדד לרשויות מקומיות הוא מצפן למדיניות מקיימת ברשות, כך תוכל הרשות להעריך את התקדמותה והציבור את מאמציה. המדד מבוסס על עשרת העקרונות לרשות מקיימת, שמתרגמים את הרעיון של רשות מקיימת לסדרה של פעולות ותחומי התייחסות. לכל עקרון נבחרו מספר מדדים שמייצגים פעולות שהרשות צריכה לבצע כדי לקדם אותו, למשל: העיקרון שמירה וטיפוח השטחים הפתוחים נמדד השנה באמצעות היחס בין מספר העצים בשטחים הציבוריים למספר התושבים.
המדד לרשויות מקיימות הוא מדד מתפתח, עם ההתקדמות בעשייה ובאיסוף הנתונים, יעודכנו מדדי הפעולה בהתאם ויתווספו מדדים נוספים כך שהרף הנדרש יעלה משנה לשנה. המדדים נבחרו באמצעות שני פרמטרים: יכולתם לשקף התקדמות בתחום וזמינות הנתונים. חלק מהנתונים הם כמותיים וחלק הם איכותניים, המבוססים על הערכות למצב הקיים ביחס למצב הרצוי.
המדדים מוצגים בצורה פשוטה וידידותית כדי לחבר את הציבור למהלך. המדד יפורסם כל שנה לקראת יום כדור הארץ, וישקף התקדמות ביחס לשנים הקודמות. בשלב ראשון נאספו הנתונים ברשויות מקיימות מובילות, שבחרו לאמץ את "שעת כדור הארץ". במהלך השנה יפורסמו המדדים של רשויות מקומיות נוספות.
 
 
אירועים שהתקיימו בעבר
 
מפגש הפורום המוניציפלי הירוק בנושא שכונות מקיימות
29.3, שדרות 
הכנס יעסוק בנשא החדשני של שכונות מקיימות. הכנס יפתח בשעה 17:00 בסיור ובשדרות בנושא שיקום שכונות. בין הדוברים בכנס - דוד בוסקילה, ראש עיריית שדרות, הדס שכנאי, ‫ממייסדות הפורום; חברת מועצת‬ ‫עיריית ת"א לשעבר, רוני בילר, יו"ר עמותת התנועה הירוקה, מאיה קרבטרי, סמנכ"ל חיים וסביבה, מורן סלקמון, מנהלת שותפה בארגון שבועת האדמה ומתן יעקוב גולן, מהמרכז לקיימות שכונתית בבאר שבע. 
 
 
כנס בנושא הטיפול בשפכים ברשויות המקומיות
5.2, איגודן, ראשון לציון
הטיפול בשפכים נשמע אמנם לא אטרקטיבי, אולם זהו אחד מתחומי האחריות החשובים ביותר של השלטון המקומי, ובעל השלכות רבות לאיכות הסביבה ולמשק המים.
הכנס התקיים בארגונם המשותף של "איגודן" – איגוד ערים דן לתשתיות איכות הסביבה וארגון "חיים וסביבה" ומיועד לחברי מועצות וחברי ועדות איכות הסביבה ברשויות המשתייכות לאיגודן אזור המרכז, המעוניינים להרחיב את הידע שלהם בנושא.
הכנס התקיים במרכז "איגודן" בראשון לציון (לחצו כאן למפת הגעה).
 
מפגש הפורום המוניציפאלי הירוק בנושא בנייה ירוקה
9.2, אוניברסיטת תל-אביב
המפגש הראשון של הפורום המוניציפאלי הירוק לשנת 2012, יעסוק בנושא "בנייה ירוקה - מגמות עכשוויות והזדמנויות בגזרה המקומית". הכנס מיועד לחברי וחברות מועצות עיר מכל הארץ המעוניינים לקבל ידע ראשוני בנושא, להכיר את תמונת המצב בכל הנוגע לקידום בנייה ירוקה בישראל ולקבל כלים לקידום בנייה ירוקה ברשויות המקומיות. הפורום המוניציפאלי הירוק מורכז על-ידי עמותת התנועה הירוקה ו"חיים וסביבה".
 
 22.1: סדנא לחברי מועצות עיר בנושא תכנון ובנייה
קריית הממשלה, תל-אביב
ההשתלמות מאורגנת על-ידי פורום אח"ם (ארגון חברי מועצות הערים), בשיתוף פעולה עם ארגון "חיים וסביבה", ומיועדת לחברי מועצות מכל הארץ המעוינים להעמיק את הבנתם בנושא תכנון ובנייה בגזרה המקומית. ההשתלמות תעסוק גם בהיבטים הסביבתיים של תכנון ובנייה ברמת העיר והמחוז.
 
כנס ארצי לחברי ועדות איכות סביבה ברשויות המקומיות בנושא הזדמנויות חדשות בקידום הסביבה ברשויות המקומיות
15 בדצמבר 2011, תל-אביב 
הכנס עסק במקומן של ועדות איכות הסביבה המקומיות בקידום סדר יום סביבתי ברשות, והתמקד בהיבטים של חוק האכיפה הסביבתית.
 
מפגש הפורום המוניציפלי הירוק בנושא טבע עירוני
27 באוקטובר 2011, בי"ס מוסינזון, הוד השרון
הכנס היה מיועד לחברי מועצות ערים ועסק באמצעים לקידום טבע עירוני ברשויות המקומיות.
במפגש התקיימה הרצאה של ד"ר אדיב גל, אקולוג וזאולוג העורך סקרי טבע ונוף, ודוברים ממגוון רשויות מקומיות באיזור הציגו דוגמאות מעשיות של קידום טבי עירוני בערים שונות.
 

חיים וסביבה | סעדיה גאון 26, ת.ד 2001, תל אביב 6713521 | טלפון: 03-5602256 | פקס: 03-5602104 | sviva@sviva.net
Life & Environment, 26 Sa'adia Gaon st., TelAviv 6713521 Tel: 972-3-5602256 Fax: 972-3-5602104 www.sviva.net

בניית אתרים