פעילות
הגלובוס הירוק
יום כדור הארץ
שלטון מקומי
קואליציית דרכים לקיימות
ייצוג ארגונים
מרכז סיוע לארגונים
צדק סביבתי
קשרי ממשל
ירוק עכשיו
כלכלה וסביבה
אחריות תאגידית
לקראת בחירות בכנסת 2015

קשרי ממשל

הכנסת הפכה בעשור האחרון לאחד המוקדים הראשיים של הפעילות הסביבתית בישראל. בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה משמעותית הן במודעותם ומחוייבותם של חברי כנסת לנושאים הסביבתיים, הן במספר הצעות החוק הסביבתיות המוגשות, והן במספר הדיונים המתקיימים בועדות המוקדשים לנושאים הסביבתיים.

במדור זה, ניתן למצוא את עיקרי הדיווחים מהפעילות הסביבתית בכנסת, במליאה, בועדות ובשדולות.

 

 

סיכום אירועי יום הסביבה בכנסת 2014

כנסת ישראל ציינה ב-17.6 את יום הסביבה הבינלאומי. "יום הסביבה בכנסת" צוין זו השנה השמינית ברציפות, וכבר הפך למסורת. מאות פעילים סביבתיים מרחבי הארץ הגיעו לכנסת, השתתפו בדיונים ונפגשו עם חברי כנסת.

 

כבכל שנה, אירועי יום הסביבה הופקו על-ידי ארגון "חיים וסביבה" בשיתוף פעולה הדוק עם השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, בראשות ח"כ דב חנין וח"כ ניצן הורוביץ.

 

במסגרת אירועי היום, התקיימו דיונים סביבתיים במגוון נושאים בועדות הכנסת, בשדולה הסביבתית ובמליאת הכנסת. ארגוני הסביבה השתתפו בדיונים בועדות ובשדולה, נפגשו עם חברי כנסת והציגו את עמדותיהם בנושאים שעלו לדיון. לצידם של ארגוני הסביבה השתתפו בדיונים נציגים של חברות, גורמים ציבוריים, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות.

 

ועדת הכספים, ועדת חינוך תרבות וספורט, ועדת הפנים ואכה"ס, הועדה לזכויות הילד, ועדת עבודה רווחה ובריאות, ועדת המדע והטכנולוגיה, ועדת הכלכלה, ועדת קליטה ועלייה והועדה לפניות הציבור.
ועדת החינוך, התרבות והספורט דנה בחינוך הסביבתי בישראל; הועדה לזכויות הילדדנה בנושא מפגעים סביבתיים בקרבת מוסדות חינוך; ועדת הפנים והגנת הסביבה קיימה סקירה של השר להגנת הסביבה על פעילות משרדו ודנה ברעש מטוסים כתוצאה מהנחיתות בנתב"ג בלילות; ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה דיון בנושא היערכות ישראל לשינויי אקלים בעקבות דו"ח הפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים, במעמד השר להגנת הסביבה. ועדת הכלכלה דנה באמצעים לקידום הגעה ירוקה לעבודה ובהצעת חוק להסדרת הרעייה במקרקעי ציבור; ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות דנה בנושא גינות קהילתיות כמנוף לקליטת עלייה והועדה לפניות הציבור דנה בנושא סבלם של תושבי פתח תקווה כתוצאה מפעילות המזבלה בסגולה.
השדולה הסביבתית-חברתית בראשות ח"כ דב חנין וניצן הורוביץ ובהשתתפות השר להגה"ס עמיר פרץ וארגוני הסביבה, קיימה דיון מיוחד בנושא מצב הים והחופים.
בנוסף, התקיים אירוע מיוחד של המשרד להגנת הסביבה בנושא "בסביבה שווה", במסגרתו הציג השר להגנת הסביבה עמיר פרץ אץ התכנית האסטרטגית של המשרד בנושא צדק סביבתי.
לכל אורך היום הוצגה בכנסת תערוכה של רשות הטבע והגנים בנושא.

 

במליאת הכנסת התקיים דיון מיוחד לרגל יום הסביבה. במקביל יצאו פעילי הסביבה מהכנסת לסיור מיוחד בשכונת עין כרם בהובלת החברה להגנת הטבע.
לקראת יום הסביבה בכנסת הוגשו לועדת השרים לחקיקה מספר הצעות חוק בנושאים סביבתיים. כל ההצעות נדחו, מלבד הצעת החוק לתיקון חוק החופים. בעניין זה החליטה הועדה לדחות את ההצבעה ולהקים צוות בינמשרדי לדיון בנושא ומציאת הסדר מתאים. הצעות החוק שנדחו: הצעה לתיקון חוק הנפט, הצעת חוק סביבה חינוכית בריאה, הצעה לתיקון פקודת העם (פסולת רפואית), הצעת חוק שימוש חוזר במי מזגנים.
שיא האירועים היה טקס הענקת אותות הגלובוס הירוק שצוין לראשונה במסגרת יום הסביבה בכנסת. פרסי הגלובוס הירוק מוענקים זו השנה ה-11 ברציפות. בטקס הוענקו אותות הוקרה ל-11 זוכים על מצוינות בפעילות למען הסביבה, וגלובוס שחור, המהווה אות קלון לגורם המסכן או פוגע בסביבה.

 

 

 

 

ארגוני הסביבה פעלו יחד לקידום האג'נדה הסביבתית במערכת הבחירות לכנסת ה-19:

 

"הבחירות בסביבה": עדכון שבועי על סדר היום הסביבה בבחירות. גליון 2 - 13.12.2012


תחת "מבזק כנסת" ניתן למצוא דיווחים נקודתיים של דיונים ופעילויות בנושאי סביבה שהתקיימו במליאה, בועדות ובשדולות.

 

תחת "כנסת ירוקה" ניתן למצוא דיווחים תקופתיים של הפעילות הסביבתית בכנסת.

 

תחת "משמר הסביבה", ניתן למצוא דו"חות מיוחדים שהוכנו על-ידי והקליניקה לפרקטיקה ומדיניות סביבתית של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, המסכם היבטים שונים של הפעילות הסביבתית בכנסת.

 

כמו כן, בשל שבוע אנו מפרסמים תחזית שבועית של הפעילות הסביבתית בכנסת ("השבוע בכנסת). בתחזית מובאות גם רשימת הצעות החוק שידונו בישיבה הקרובה של ועדת השרים לענייני חקיקה. לחצו כאן לרשימת החברים בועדה ולפרטי הקשר שלהם.

 

הבחירות בסביבה - פעילויות הארגונים הסביבתיים שנערכו לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה - לחצו לכניסה

 

סיכום אירועי יום הסביבה בכנסת 2012

 

כנסת ישראל ציינה בשבוע שעבר את יום הסביבה הבינלאומי, לראשונה בתאריך הרשמי - 5.6. "יום הסביבה בכנסת" צוין זו השנה השישית ברציפות, וכבר הפך למסורת. מאות פעילים סביבתיים מרחבי הארץ הגיעו לכנסת, השתתפו בדיונים ונפגשו עם חברי כנסת.

כבכל שנה, אירועי יום הסביבה הופקו על-ידי ארגון "חיים וסביבה" בשיתוף פעולה הדוק עם השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, בראשות ח"כ דב חנין וח"כ ניצן הורוביץ.

במסגרת אירועי היום, התקיימו דיונים סביבתיים במגוון נושאים בועדות הכנסת, בשדולה הסביבתית ובמליאת הכנסת. ארגוני הסביבה השתתפו בדיונים בועדות ובשדולה, נפגשו עם חברי כנסת והציגו את עמדותיהם בנושאים שעלו לדיון. לצידם של ארגוני הסביבה השתתפו בדיונים נציגים של חברות, גורמים ציבוריים, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות.

בנוסף, התקיימה הקרנה חגיגית של הסרט "Home", העוסק בהשפעתו של האדם על כדור הארץ, בקריינות עברית של משה איבגי, בשיתוף עמותת "אקולנוע", וכן מפגש היערכות של המשלחת הישראלית לוועידת כדור הארץ בריו, בהשתתפות השר להגנת הסביבה. במהלך היום קיימו נציגי ארגונים סביבתיים מפגשים עם חברי כנסת.

לראשונה קיימנו סדנת הכנה מיוחדת לנציגי ארגונים שהשתתפו ביום הסביבה בכנסת בנושא בנייה והעברת מסר תקשורתי. במסגרת הסדנא, קיבלו המשתתפים כלים תיאורטיים ומעשיים לחידוד והעברת המסרים של הארגון. במהלך הסדנא עבדו המשתתפים באופן מעשי על המסרים הייחודיים של כל ארגון ותרגלו סימולציות בהבעתם במסגרת דיונים בכנסת ומול גורמי תקשורת. הסדנא התקיימה בשיתוף "אג'נדה" - מרכז ישראלי לאסטרטגיה תקשורתית והועברה על-ידי מנחה מחברת "דיבייט".

לחצו כאן לקריאת הסיכום המלא. 

 

לחצו כאן לקריאת סיכום יום הסביבה בכנסת 2011.


חיים וסביבה | סעדיה גאון 26, ת.ד 2001, תל אביב 6713521 | טלפון: 03-5602256 | פקס: 03-5602104 | sviva@sviva.net
Life & Environment, 26 Sa'adia Gaon st., TelAviv 6713521 Tel: 972-3-5602256 Fax: 972-3-5602104 www.sviva.net

בניית אתרים