כלכלה וסביבה
צמיחה ירוקה
השקעות אחראיות בחסכון ארוך בישראל
מידע נוסף על כלכלה וסביבה
סדנת כלכלה מעשית
סדנת תקציב עירוני
פרסומים
סדנת חוק המזהם משלם

סדנת כלכלה מעשית לארגוני הסביבה פברואר 2008

תוכנית הסדנה ותקצירים

הרצאת מבוא לכלכלה מאת ד"ר שחר דולב

עושים רו"ח מאת רו"ח איריס אלדר

מדד אט"ד 25 - אדם טבע ודין

תקציב עיריית ת"א-יפו בעיניים ירוקות - החברה להגנת הטבע, קהילת ת"א-יפו


סיכום סדנת כלכלה מעשית לארגוני איכות סביבה, פברואר 2008 

הסדנא התקיימה בפברואר 2008 בת"א בהשתתפות כ-50 פעילים מארגוני הסביבה השונים בישראל. הסדנא הינה מהלך ראשון בפרויקט 'כלכלה וסביבה' של חיים וסביבה.

במסגרת הסדנא הוצג מגוון רחב של נושאים בתחום, מושגי המפתח בדיון הכלכלי-סביבתי ונעשתה היכרות ראשונית עם הכלים הכלכליים העומדים לרשות הארגונים במאבקים סביבתיים.

ד"ר שחר דולב מאוניברסיטת ת"א ונוגה לבציון-נדן מחיים וסביבה פתחו בהרצאת מבוא לכלכלן סביבה מתחיל. מייקי דגן, עורך מגזין דה-מארקר דיבר על מקומם ההולך וגדל של נושאי איכות סביבה בעיתונות הכלכלית בארץ ובעולם ועל הסיבות להתפתחות זו. לדברי רו"ח איריס אלדר, לשינויים המתחוללים בתקינה החשבונאית ובפיקוח על חברות ציבוריות תיתכן השפעה של ממש על התנהלותן ומחייבת ארגונים אזרחיים למודעות לאפשרויות של ניטור, מעקב והשפעה על חברות. דוגמא למעקב אחר דיווחי חברות הובאה בהרצאתו של אורן עזריה מ"אדם טבע ודין" על פרויקט מדד אט"ד 25. אמיר חרש ונדב ברקוביץ' מקהילת ת"א-יפו של החברה להגנת הטבע סיפרו על תהליך העבודה של ארגון סביבתי בניתוח תקציבי הרשות המקומית.

במהלך הסדנא התקיים דיון במסגרת קבוצות עבודה מצומצמות שעסקו במקרי בוחן בנושאים: פיתוח כבישים ותחבורה; מפעלי תעשייה והצעת חוק "המזהם משלם"; פיתוח קרקעות מזוהמות במתחם תע"ש רמה"ש; ומשק החשמל. כל קבוצה עברה דרך שלוש "תחנות": ניתוח כלכלי של המקרה – עלויות ותועלות; תמריצים כלכליים רלוונטיים; והדגמה של קריאה וניתוח של מסמכי תקציב. הדיון בחלק מהקבוצות היווה פתיח להמשך עבודה משותפת על המקרה.

במושב האחרון דיבר יניב ריינגוורץ מהאוניברסיטה העברית על פערי התפיסות והמושגים בין אנשי איכות סביבה ואנשי כלכלה. הסדנא ננעלה בהרצאתו של אוהד רייפן מאגף התקציבים במשרד האוצר. המסר העיקרי של הרצאתו הוא כי התנועה הסביבתית נעדרת מזירת המאבק על מדיניות התקציבים בישראל ואינה מפעילה די לחץ על האגף בנושאים בהם מיוצגים היטב בעלי אינטרסים מנוגדים.


חיים וסביבה | סעדיה גאון 26, ת.ד 2001, תל אביב 6713521 | טלפון: 03-5602256 | פקס: 03-5602104 | sviva@sviva.net
Life & Environment, 26 Sa'adia Gaon st., TelAviv 6713521 Tel: 972-3-5602256 Fax: 972-3-5602104 www.sviva.net

בניית אתרים