סיכום כנס נציגי הציבור בוועדות איכות הסביבה - אוקטובר 2014

סיכום כנס נציגי הציבור בוועדות איכות הסביבה - 23 באוקטובר 2014

 

חיים וסביבה כארגון הגג של ארגוני הסביבה פועל לחיזוק הוועדות ומלווה את נציגי הציבור בוועדות בפעילותם מתוך האמונה כי לחברי ועדות איכות סביבה יכולת להיות שחקני מפתח לקידום קיימות והערכות לשינויי אקלים, ברמה המקומית.

בעקבות הבחירות לרשויות המקומיות שהתקיימו בסוף שנת 2013, קמו ברשויות רבות בארץ וועדות חדשות, על פי חוק, אשר להן חברים חדשים, מתנדבים לרוב ללא רקע או ניסיון קודם בנושאים אלה. על מנת לספק לנציגים החדשים ידע ולהעשיר אותם בכלים לביצוע תפקידם ארגן חיים וסביבה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה וקרן קונרד אדנאואר, כנס מיוחד לנציגי הציבור בוועדות.

כנס זה הינו סנונית ראשונה מתוך סדרה של אירועים וכנסים אותם נקיים לחברי הוועדות. בחודש הבא יתקיים כנס ליושבי הראש של וועדות איכות הסביבה מכל הארץ במעמד השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ. בהמשך השנה נקיים כנסים אזוריים המותאמים לצרכים המקומיים של הוועדות מאותו אזור גאוגרפי.

בכנס אשר התקיים בקריית הממשלה בתל אביב נכחו מעל 30 נציגים מכל רחבי הארץ, מקריית שמונה ועד אילת.

  • פתח את הכנס מר ברוך וובר, מנהל מחוז תל אביב של המשרד להגנת הסביבה שדיבר על חשיבותה של הוועדה ופעילותה בהתמודדות בסוגיות סביבתיות אשר ידו של המשרד אינה משגת לטפל בהן. כמו כן, דיבר מר וובר על חשיבות הרישות בין חברי הוועדות מרשויות סמוכות, על חשיבות קיום קשרי עבודה ושיתוף פעולה בינן לבין עצמן ובינן ובין המשרד להגנת הסביבה.
  • אחריו הציג מר נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה, כיצד פועל הארגון למען וועדות איכות הסביבה והדגיש את חשיבותן כסמן הימני להתנהלות עירונית נכונה, לשקיפות ציבורית ולדמוקרטיה הוגנת.
  • סיכמה את חלק המצגות גב' מילכה כרמל, מנהלת אגף שלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה שדנה בחשיבות שיתוף הפעולה בין השלטון המרכזי והשלטון המקומי והציגה כלים שונים לקידום איכות הסביבה ברשות המקומית (תג הסביבה, קולות קוראים לתמיכות ועוד).

 

בחלק השני של הכנס התפצלו המשתתפים לשש קבוצות דיון אשר סבבו בין 6 "תחנות מידע" אותן הפעילו נציגים מארגוני סביבה וכן עובדי יחידות סביבתיות. מפאת קוצר הזמן כל קבוצה התארחה רק בשלוש תחנות. התחנות עסקו בנושאים של בנייה ירוקה, תחבורה ציבורית, שבילי הליכה ואופניים, חינוך והסברה סביבתית באמצעות סרטים, טבע עירוני ושטחים פתוחים ושיתופי הפעולה בין היחידות הסביבתיות והוועדות.

 

בתום שלושת הסבבים נערך סיכום עם המשתתפים בו עלו הנקודות העיקריות הבאות:

• הכנס פתח צוהר לנושאי סביבה רבים אולם דרושה בהם העמקה נוספת ובנוסף, במקרים מסוימים, דרושה התייחסות לנושאים מיוחדים ופרטניים.

• הרישות והקשר בין נציגי הציבור השונים הוא קריטי לתמיכה ועידוד, שיתוף רעיונות ופעילות, והנעה להצלחה.

• גם בתום הכנס לנציגים רבים עדיין לא נפתרה השאלה כיצד לכנס את הוועדה ולפעול לקידומה בפעילות העירונית.

 

 

נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה בהרצאתו

 

  

  

  


חיים וסביבה | סעדיה גאון 26, ת.ד 2001, תל אביב 6713521 | טלפון: 03-5602256 | פקס: 03-5602104 | sviva@sviva.net
Life & Environment, 26 Sa'adia Gaon st., TelAviv 6713521 Tel: 972-3-5602256 Fax: 972-3-5602104 www.sviva.net

בניית אתרים